LG Innotek panel altı kamera teknolojisinde büyük ilerleme kaydetti!

Samsung’un adımlarını takip eden LG Innotek, Under Panel Camera (UPC) teknolojisini geliştirmeye başladı. Endüstri kaynaklarına göre LG, ekran altı kameraların düşük ışık sorununu ortadan kaldırmak için ileri aşamalarda çalışıyor. LG, bu sorunları çözmek için birçok patent başvurusunda bulunmuş. Apple’ın 2026 yılında piyasaya sürmeyi planladığı iPhone’lar için UPC’yi hazırlıyor olabilirler.

UPC, yani ekran altı kamera, kullanıcılar için normalde görünmez ve ön kamerayı kullanırken dışında delikli ekranı fark edilmeyecek şekilde tasarlanmıştır. Bu, kullanıcıların dikkat dağıtıcı unsurlar olmadan tam ekran görüntüsünün keyfini çıkarmasını sağlar. Ancak bazı dezavantajları da var, bunlar arasında kameraya ulaşan ışık miktarının az olması ve bunun sonucunda fotoğraf kalitesinin düşmesi yer alıyor. Gelişmiş fotoğrafçılık kullanıcıları için yetersiz bulunan Ekran Altı Kamera, yüksek çözünürlüklü fotoğraflar çekmek isteyenler için etkileyici değil.

LG Innotek panel altı kamera teknolojisinde büyük ilerleme kaydetti!

LG, bu sorunları çözmek için “FreeForm Optik” lens adında özel bir lens üzerinde çalışıyor. Yeni modül, kaliteli fotoğrafçılık için daha fazla ışık sağlayan “serbest eğri” şeklindeki birden fazla lense sahip. LG Innotek, 2021’de benzer bir patent başvurusunda bulunmuş ve yeni FreeForm lens tekniğinin Optik modülü ve diğer yönlerini açıklamıştır. Patent özelliklerine göre, “Akıllı telefonların tam (full) ekran ön yüzü gerektiğinde, ekranın altına gizlenmiş bir UPC uyguluyoruz, ancak eğer kamera ekranın altına yerleştirilirse, ekran paneli nedeniyle ışık kaybı oluyor. Kamera modülünün görüntü kalitesinde bozulma, parlaklıkta azalma ve hayaletlerin ve parlamaların oluşması gibi sorunlar var. Parlaklık, mevcut seviyenin %20’sine düştüğünden, kamera pozisyonundan bağımsız olarak parlaklığı telafi edecek veya çözünürlüğü ve aydınlatmayı destekleyecek yeni bir yapısal optik sistem gerekiyor” denilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x