Trabzon Tiyatrolar Derneği kuruldu

TRABZON – Trabzon’da faaliyet gösteren 5 tiyatro grubu bir araya gelerek Trabzon Tiyatrolar Derneği’ni kurdu.

Ortahisar ilçesine bağlı Hızırbey Mahallesi’ndeki dernek binasında kuruluş açıklaması yapan Trabzon Tiyatrolar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Parmak toplumun tüm kesimlerini tiyatroyla bir araya getirmek için dernek çatısında bir araya geldiklerini söyledi.

Trabzon’da tiyatro sanatının varlığını sürdürmesi kararlı olduklarını kaydeden Parmak, “Tiyatro geçmişi 1400 yıl gerilere giden Trabzon, günümüzdeki tüm olumsuzluklara rağmen Devlet Tiyatrosu dışında 13 amatör ve özel tiyatro vardır. Bu duygularla, Trabzon’da tiyatrocu ustalarımızın ve üstadlarımızın bıraktığı mirası bugün de devam ettirme kararlılığındayız” dedi.

AMACIMIZ TOPLUMU TİYATRO İLE BULUŞTURMAK

Parmak açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Trabzon Tiyatrolar Derneği (TTD) olarak amacımız, üniversite gençliğinin ve toplumun tüm kesimlerinin tiyatro ile buluşmasını sağlamak, Trabzon’da ve çevre illerdeki kurumsal tiyatroları bir araya getirme gayreti ile birlikte, tarihimizden aldığımız güçle tiyatro sanatının tüm alanlarında; üretimde bulunmak, yapım süreçlerini desteklemek, tiyatronun tarihsel gelişim sürecine dair akademik, bilimsel ve sanatsal çalışmalar yapmak, tiyatro sanatının yaygınlaşması adına diğer sanat alanları ile birlikte nitelikli faaliyetleri üretmek, desteklemek, tiyatro sanatının kültürel kazanımlarının tarihsel, teorik, pratik ve toplumsal gelişimine dair kültürlerarası diyaloğa katkılarını artıracak atölyeler ve projeler üretmek olacaktır.

TTD’yi oluşturan üye tiyatroların ve sanat insanlarının halen Trabzon’da oyunlarını sergilemekte ve seyirciyle buluşmaya devam etmektedir. Böyle bir sanatsal birikimi enerjiye dönüştürerek, yerel ve ulusal manada Trabzon tiyatrolarının sesi daha gür bir şeklide çıkacak, birbiriyle etkileşim halinde olacak, güçlü bir dayanışma göstereceklerdir. Bu duygu ve düşüncelerle, Kentte ki tüm tiyatroları ve tiyatro insanlarını ön yargısız, hiçbir ayrım yapmadan kurumsal bir yapı olan Trabzon Tiyatrolar Derneği çatısı altında bir araya gelmeye ve ortak hareket etmeye davet ediyoruz.

TTD bugün itibariyle beş kurumsal kurucu tiyatro ve üye olarak 183 tiyatro emekçisiyle çalışmalarına başlamıştır. Kurucu Yönetim Kurulu; Trabzon Umut Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Cengiz Aydoğdu, Trabzon Büyükşehir Tiyatrosu ve MİM Organizasyon Genel Sanat Yönetmeni Erkan Köse, Trabzon Seyir Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Ahmet Parmak, Trabzon Tiyatro Trafik Genel Sanat Yönetmeni Arif Yılmaz, Zeki Kamber Sanat Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Zeki Kamber’den oluşmaktadır.”

(KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x