OPET Yönetim Kurulu kurucu üyesi Nurten Öztürk: Temizlik dış dünyada başlar iç dünyaya geçer

Necmi Çelik

Geçtiğimiz yıllarda, özellikle yolculuklarda karşılaşılan hijyen yoksunu tuvaletlere OPET tarafından örnek olacak, imza gibi bir çalışma başlatıldı.

TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı ve OPET Yönetim Kurulu Kurucu Üyesi Nurten Öztürk, “Biz insanlarımız sorunsuz seyahat edebilsin diye istasyonlarımızda Temiz Tuvalet Kampanyası’nı başlattık. Kısacası beni de ihtiyaçlar zorladı bu projeyi yapmaya. Ülkenin ihtiyacı vardı ve çılgın bir fikirdi. Hele de bir kadının tuvalet konusunu yerin altından masanın üzerine çıkarması cesaret istiyordu” diyor.

Nurten Öztürk, İşimiz Temiz Projesi yanı sıra iş hayatında başarı ve mutluluk kavramlarıyla ilgili sorularımızı yanıtladı.

Sizin üç ‘ev’iniz var. OPET ayrı bir ev, Regnum Carya ayrı bir ev ve kişisel olarak da ailenizin evi. En çok hangi evinizi seviyorsunuz?

Bana göre en temel taş aile. Ailenize gerekli ilgiyi gösteremezseniz onlar mutlu olmazsa siz de mutlu olamazsınız. Bu durum tüm diğer işlerinize de yansır. Benim için aile birliği ve bütünlüğü vazgeçilmez. İş planımı yaparken evin programına ve evdekilerin programına uygun şekilde yapmaya çalışırım. Ve hangi ortamdaysam bulunduğum yere sevgimi de taşırım. Ve çevremdeki insanlarla sağlıklı bağlar kurmaya ve kenetlenmeye çalışırım. Şuna inanırım ki insanın isteyip de yapamadığı, programına sığdıramayacağı herhangi bir iş yoktur. Eğer sağlıklı planlama yapabilirseniz her şeye yetişebilirsiniz.

Bu kenetlenmenin sırrı nedir?

Almak ile vermek arasında denge kurmak. Sevgi, saygı ve hoşgörüye dayalı bir birliktelik en başta geliyor. Başarmayı seviyoruz, başarı büyük haz veriyor. En iyisini yapmayı seviyoruz. Ve insanları mutlu etmeyi seviyoruz. Bütün bunları yapmak isteyince de tabii ki çok fedakârlık gerekebiliyor zaman zaman. Yani işi omzumuzda yük gibi görmüyoruz. Bu da başarı açısından son derece önemli.

Bu üç evin sizin pencerenizden baktığınızda ortak değerleri nelerdir?

En önemli ortak değerimiz adil ve paylaşım odaklı olmak. İyi ekipler kurmak, şirketine bağlı, alanında güçlü, iyi insanlarla çalışmak. Bulunduğumuz alanlarda ev sıcaklığı yaratmak ve aile bağları mevhumunu geliştirmek.

İşin büyüğü, küçüğü yoktur deriz. Bize göre her iş ve o işi en iyi yapan önemlidir. Bütün işlerimizde bu felsefe hakimdir. İnsanlar bir hizmet almak için gelmişlerse, size bir bedel ödüyorlarsa onların istediği, beklediği hizmeti de vermek zorundasınız. Her işimizde kaliteli hizmet sunmak ve kusursuza yolculuk felsefesini içselleştirmek ortak anlayışımızdır. Eğer doğru takım arkadaşlarıyla çalışırsanız başarınız takdir görür mutlaka ve yükselmeye başlarsınız. Dolayısıyla başarı yalnız değildir. Hep birlikte başarırsınız bir takım şeyleri. Sizin pozitif olmanız da çok önemli. Ofise kapıdan girerken yaptığım şey güler yüzle girmeye çalışmaktır. Eğer negatif enerjiyi taşırsam, o günün şirkette iyi geçmeyeceğini düşünürüm.

Temizlik ve kirlilik göreceli kavramlar, sizin bakış açınız nasıl temizlik kavramına?

Temizlik ile hijyeni birbirinden ayırmak gerekir. Temizlik yüzeysel anlamda kirlerden kurtulmaktır. Hijyen ise bütün ortamı mikroptan ve zararlı organizmalardan sağlığa zarar vermeyecek biçimde arındırmaktır. Temizlik deyince yalnız yer temizliği, çevre temizliğini anlamamak gerek, bedensel ve içsel temizlik de önemli. Yani temizlik bizim için çok küçük, dar bir kavram değil, içinde hijyenik tüm önemli başlıkları barındıran kapsamlı bir duygu ve kavram.

İşimiz Temiz Projesi temizlik ve hijyen konularını mı içeriyor?

Bence temizlik çok geniş bir perspektifle değerlendirilmeli ve hayatın her alanında olmalı. Ama hijyen ile beraber… Biz de öyle yapıyoruz, örneğin İşimiz Temiz Projesi’ni bu nedenle yalnız temizlik olarak düşünmedik. Bireylerin, çalışanların temizliği kadar tertemiz bir şirket, tertemiz bir kurum olma mesajını da içeriyor bu projemiz. Başlangıçta Antalya Muğla ve İzmir de başlayıp 20 ile sonrasında ise 81 ile yaygınlaştırdığımız proje kapsamında konuyu pek çok açıdan değerlendiriyor ve günümüzde bir işletmenin sektörlere yalnızca hijyen eğitimi sunmuyoruz. Konuyu pek çok açıdan değerlendiriyor ve günümüzde bir işletmenin sahip olması gereken yetkinliklerde en iyi duruma gelmelerine destek sağlıyoruz. Tercih edilebilir duruma getiriyor marka imajlarını güçlendirmeye ekonomik anlamda da kalkınmalarını sağlamaya çalışıyoruz. Buna en iyi örnek “Sürdürülebilir Yönetim Eğitimlerimiz”. İşimiz Temiz eğitimleri kapsamında verilen bu modüle proje web sitesi üzerinden ulaşılabiliyor. İşletmelerin sürdürülebilirliğine katkı sağlamak amacıyla basit, anlaşılır ve kolay uygulanabilir olarak hazırlanan eğitim modülünde; sürdürülebilirliğim temel ilkeleri, etkili iletişim, müşteri memnuniyeti, kalite, liderlik, yaratıcılık, yenilikçilik, atık yönetimi, çevre koruma ve mikro işletmelerde sürdürülebilirliğin takibi gibi günümüz rekabetçi koşullarında bir işletmenin ihtiyacı olan pek çok içerik sunuluyor.

Son tahlilde tabii ki herkesin bu temizlik duygusunu içselleştirme yolu ve yöntemi farklı olabilir. Ne dersiniz?

Bence temizlik ve hijyen söz konusu olduğunda beyin bunu bir alışkanlık haline getirmeli. Örneğin bir tuvaletten çıkıp da elini sabunla yıkamadan sağa sola değen, tokalaşan insanlar görürsünüz. Bu unutulabilir bir konu olmamalı, yani öğrenilen şeylerin alışkanlık haline getirilecek biçimde yerleşmesi gerektiğine inanıyorum.

Sizin bu temizlik hassasiyetinizin temelinde hangi duygular yatıyor?

Bilinçli sağlıklı bir toplum yaratma mücadelesi. İnsan ve ülke sevdam. Ve annelik içgüdüm. Bir anne olarak çocuklarınızı en temiz yerlerde büyütmek istersiniz. En temiz tuvaletlere götürmek istersiniz. Geçmişte mesleği öğretmenlik olan biri olarak da size teslim edilmiş yavruları tertemiz ortamlarda var etmek istersiniz. Hizmet sektöründe olduğunuzda temizliğin herkes için önemini görüyorsunuz ve bunun çevrenizde de olmasını istiyorsunuz. Biz insanlarımız sorunsuz seyahat edebilsin diye OPET istasyonlarımızda Temiz Tuvalet Kampanyası’nı başlattık. Kısacası beni de ihtiyaçlar zorladı bu projeyi yapmaya. Ülkenin ihtiyacı vardı ve çılgın bir fikirdi. Hele de bir kadının tuvalet konusunu yerin altından masanın üzerine çıkarması cesaret istiyordu. Burada alçakgönüllü davranmayacağım, insanlar eskiden su dökmeye gidiyorum, çiçek toplamaya gidiyorum derken şimdi rahatlıkla tuvalete gittiğini söyleyebiliyor yani bu konunun utanılacak bir şey olmadığını, doğal bir ihtiyaç olduğunu anlattık hatta artık OPET’im geldi diyenler bile var.

OPET’i kurduğunuz 1992 ile bugünü kıyasladığımızda temiz dünya hayalinde neredeyiz sizce?

Çok büyük bir fark var 1992 yılıyla kıyasladığımızda… OPET’i kurduktan sonra yollarda insanların en büyük ihtiyaçlarından biri olan tuvalet sorununu daha iyi görme fırsatı yakaladım. Tüm OPET tuvaletlerini en modern şekilde yeniledik, engelli WC şartı ve standardı getirdik, bebek bezi değişim yerleri koyduk. Kısacası bir taraftan istasyonlarımızda projeyi sürdürürken diğer yandan okullarda, hastanelerde, belediyelerde, TCDD’de, camilerde ve yurt dışında bazı ülkelerde projeyi yaygınlaştırdık. Eğittik, uyguladık, denetledik. Hiç gündeme getirilmeyen bir konu gündeme getirildi ve bugün bakın hijyen olmayan yerde hizmet olmaz diyoruz. Dolayısıyla Türkiye’de değişti ve bu değişimde payımız olabildiyse ne mutlu.

O zamanki akaryakıt istasyonları ile kıyasladığınızda bugünkü tablo nasıl?

O zamanlar gerçekten inanılmaz derecede kötüydü tablo. Girilebilir bir tuvalet bulmanız neredeyse imkânsızdı. Projeye ilk başladığımızda istasyonlarda sabun, tuvalet kağıdı ve sarf malzemeleri çalınırdı, tuvaletin kapısı bile çalındı, çünkü tuvaletler market içinde değil dışarıdaydı. Biz akaryakıt istasyonlarının tuvaletlerini market içerisine alacağız dediğimizde, nasıl olabilir diye tepkiler oluştu ve gıda satılan bir yerde tuvalet nasıl olur diye karşı çıkıldı. Sen temiz ve hijyenik hizmet verirsen neden olmasın? Onun için hijyen konusunda o günkü Türkiye ile bugünkü Türkiye arasında olumlu anlamda çok büyük bir değişim var. Yalnız sektörümüzde değil toplumda da ciddi bir değişim ve fark yarattık.

Son olarak mutluluğu sorabilirim. Başkalarına da ilham vermesi açısından mutluluk tarifiniz nedir?

Yaşam sevinci bence… Bulunduğu andan durumdan hoşnut olma hali. Kendisi ile barışık olmanın dışa yansıması. Mutluluk bir piramitse bence bu piramidin en temelinde insanın kendisiyle barışık olması ve kendisini iyi tanıması kendi farkındalığını bilmesi gerektiğine inanıyorum. Ben kendi mutluluğumu kurmuş olduğum sevgi, saygı ve hoşgörü üçgenine borçluyum.

‘Eğer yaşıyorsak, yaşadığımızın da bir kanıtı olmalı’

Her alanda günümüzde büyük işlere imza atmış iş insanları var. Siz de sosyal sorumluluk başta olmak üzere bir dizi alanda iz bırakacak projelere imza atıyorsunuz, nasıl anılmak istersiniz gelecekte?

Ben iz bırakmanın önemine inanıyorum. Eğer yaşıyorsak, yaşadığımızın da bir kanıtı olmalı. Bu dünyada bir şeylere değmeden, bir iz bırakmadan geçip gitmek var oluş nedenimize aykırı. Onun için nasıl doğumla, çocuklarımızı dünyaya getirerek biz geleceğimizi, yavrularımıza devrediyorsak burada da yaptığımız işlerle birilerine bir şeyleri devredebilmek, birilerine bir şeyleri verebilmek ve yaptıklarımızla gerçekten anılmak önemli. Yani bu benim için hijyen kavramıyla anılmakmış, ama başka türlü alanlarda da çok şey yaptık. Yapmış olduğumuz pek çok sosyal sorumluluk projesi var.

Örnek Köy Projesi, Yeşil Yol Projesi, Tarihe Saygı Projesi, Trafik Dedektifleri Projesi, Kadın Gücü Projesi, Doğaya Saygı Projesi gibi. Trafik Dedektifleri projesiyle ailelerini ve çevrelerini bilinçlendirmek ve geleceğin bilinçli sürücüleri olmaları için eğitim vererek 15 milyon çocuğu ‘Trafik Dedektifi’ yaptık. Tertemiz Yarınlar Okullardan Başlar Projesi ile 77 bin okulda temizlik, hijyen eğitimleri veriyoruz. Tüm Türkiye’de 81 ile bu bilinci yaymaya çalışıyoruz. Bana birçok unvan verildi halkımız tarafından. Çanakkale’de ‘Atatürk’ün kızı’ ve ‘Şehitlerin annesi’ dediler ama hijyen konusunda ne diyecekler bilemiyorum. ‘Hijyen ile Türkiye’yi tanıştıran kadın’ veya ‘uygarlık elçisi’ diyecekler. Bir şeyleri değiştirebildiğimiz için mutluyum ben hayatımı ülkeme adadım pek çok alanda değişim ve fark yarattım. Bunun bilinmesi ve gelecek kuşaklara doğru aktarılması benim en büyük arzum.

İşimiz Temiz Projesi, işbirliğinden doğdu

Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği(TOBB) Kadın Girişimcileri Kurulu ve OPET işbirliği ile yürütülen “İşimiz Temiz” Projesi’nin tüm ülkeye yayılması hedefiyle üçüncü aşamaya geçildi. 2021 yılında 3 ilde başlayan ve 2022 yılında kapsamı 20 ile ulaşan “İşimiz Temiz” Projesi, şimdi de Türkiye’nin 81 iline yayılıyor. Proje kapsamında bugüne kadar konaklama, ulaşım, yiyecek-içecek sektöründeki işletmeler ve çalışanlarına yönelik verilen hijyen eğitimlerinde 150 bin kişiye ulaşıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

slotbar
superbahis
timebet
tipobet
tumbet
vdcasino
vevobahis
bahiscom
casibom giriş
lidyabet giriş
lidyabet
jojobet
betmarlo giriş
marsbahis giriş
betcup giriş
bets10
Asyabahis
betmoon
betnano
bahsegel giriş
bahsegel giriş
casibom giriş
betvole
casibom
bets10
casinomaxi
casinomaxi
casinoper
cratosslot
dinamobet
dumanbet
grandpashabet
betvole
casibom
bets10
casinomaxi
casinomaxi
casinoper
cratosslot
dinamobet
dumanbet
grandpashabet
superbetin
sekabet giriş
setrabet giriş
supertotobet giriş
tarafbet giriş
tipobet giriş
tulipbet giriş
tümbet giriş
vdcasino giriş
winxbet giriş
betpark
betroad
bets10
bettilt
betvole
casibom
casinomaxi
casinoper
dinamobet
grandpashabet
goldenbahis
holiganbet
hovardabet
imajbet
interbahis
jojobet
asyabahis
bahigo
limanbet
makrobet
mariobet
meritking
mobilbahis
mostbet
cratosslot
sekabet
dinamobet
bahigo
perabet
ngsbahis
onwin
bahiscom
paribahis
belugabahis
tipobet
bahigo
onwin
bahigo
betcup
matbet
mariobet
mariobet
limanbet
dinamobet
1xbet
nakitbahis
ngsbahis
bahigo
onwin
paribahis
perabet
piabet
pinup
pulibet
redwin
sahabet
bahigo
perabet
ngsbahis
onwin
bahiscom
paribahis
belugabahis
tipobet
piabet
pulibet
sahabet
mrbahis
pendik escort
tuzla escort
esenyurt escort
aresbet
şutbet
kalebet
supertotobet
betpas
restbet
onwin
lordbahis
ligobet
kolaybet
betpark
betmatik
oslobet
milosbet
masterbetting
matadorbet
maksibet
oslobet
xslot
tarafbet
betgaranti Giriş
Pendik escort
veslot
betturkey
betovis
tarafbet
betist giriş
showbet
xslot giriş
favorislot
barn festival
pragmatic slot oyunları
radissonbet
egt oyna
betmarlo
floating dragon oyna
bonus hunt" rel="dofollow">bonus hunt">bonus hunt
aresbet
tombala oyna
wild wild riches oyna
betibom
dog house megaways
diyarbet
diyarbet
diyarbet
diyarbet
wild west gold oyna
markaj giriş
trwin giriş
altıncasino
diyarbet
diyarbet
diyarbet
diyarbet
diyarbet
diyarbet
diyarbet
sugar rush oyna
hiperwin
sweet bonanza oyna
diyarbet
diyarbet
mrbahis
favorislot
markaj giriş
trwin
big bass bonanza oyna
gates of olympus oyna
egt oyna
favorislot
markaj giriş
trwin
betingo
bahisbudur
casi pol
casipol giriş
casipol giriş
casipol
casipol
romabet
mrbahis
casipol şikayetvar
casipol giriş
casipol twitter
casipol şikayet
casipol
casipol güncel giriş
casipol güncel
casipol giriş
casipol girişi
avcılar escort
esenyurt escort
bahçeşehir escort
beylikdüzü escort
bakırköy escort
halkalı escort
şirinevler escort
şişli escort
istanbul escort
esenyurt escort
avcılar escort
rexbet
rokubet
romabet
sahabet
savoybet
sekabet
setrabet
superbet
tarafbet
tipobet
tulipbet
tumbet
winxbet
neyine
noktabet
norabahis
oleybet
onbahis
onwin
orisbet
padisahbet
palacebet
paribahis
parmabet
perabet
piabet
pinup
pokerbeta
polobet
pusulabet
redwin
kralbet
ligobet
mariobet
limanbet
limanbet
matadorbet
matbet
meritking
milanobet
milosbet
mostbet
mrbahis
nakitbahis
extrabet
gobahis
gorabet
hilbet
ikimisli
Abdulla62630105
jetbahis
jojobet
klasbahis
betpark
betpas
betper
interbahis
goldenbahis
betcup
slotbar
asyabahis
xslot
restbet
rexbet
rokubet
romabet
sahabet
savoybet
sekabet
setrabet
supertotobet
superbet
tipobet
tarafbet
tulipbet
tumbet
winxbet
vdcasino
mostbet
venüsbet
winxbet
orisbet
padişahbet
palacebet
paribahis
parmabet
perabet
piabet
pinup
polobet
pusulabet
redwin giriş
limanbet
markajbet
matadorbet
meritking
matbet
milanobet
milosbet
mobilbahis
asyabahis
slotbar
xslot
rexbet
romabet
sahabet
savoybetting
savoybetting
sekabet
setrabet
nakitbahis
extrabet
favoribahis
favorisen
gobahis
gorabet
grandpashabet
hilbet
ikimisli
imajbet
intobet
jasminbet
jetbahis
jojobet
klasbahis
betorspin
betpark
betpas
betper
betroad
betsat
bettilt
betturkey
betvole
casibom
casinovale
celtabet
dinamobet
discountcasino
dumanbet
elexbet
elitbahis
betebet
betexper
betine
betist
bet
betkolik
betkom
betlike
betmatik
betonred
bahisal
bahiscom
padişahbet
betturkey