12 Wall Street Analistinden Altın Fiyatları Tahminleri Geldi!

Altın fiyatları bu hafta istikrarlı bir şekilde yükseldi. Ekonomik veri açıklamalarının ardından parlak metal fiyatında artışlar görüldü. Ancak geçtiğimiz ayın güçlü ve ani hareketlerinden sonra değerli metalin fiyat hareketi daha düzenli ve daha az dramatikti.

Bireyseller boğa pozisyonunda, analistler nötr konumda

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, altın fiyatları 2.000 dolar seviyesinden geri sekiyor. En son Kitco Haftalık Altın Anketi, bireysel yatırımcıların önümüzdeki haftaya girerken ezici bir çoğunlukla yükseliş eğilimini koruduğunu gösteriyor. Piyasa analistlerinin tam olarak aynı oranı altının yakın vadeli beklentilerine ilişkin nötr bir değerlendirmeye geçti. Bu hafta Kitco News Altın Fiyatları Anketi’nde 12 Wall Street analisti oy kullandı. Geçen hafta olduğu gibi, üç uzman (%25) önümüzdeki hafta altın fiyatlarının yükselmesini bekliyor. Bu hafta sadece 1 uzman, (%8) fiyatların düşeceğini öngörüyor. Ezici çoğunluk, yani %67, önümüzdeki hafta için altın konusunda nötr kaldı.

Bu arada katılımcılar, Kitco’nun online anketlerinde 595 oy kullandı. Piyasa katılımcıları geçen haftaki ankete göre daha da iyimserdi. 394 bireysel yatırımcı (%66) altının önümüzdeki hafta yükseleceğini tahmin ediyor. 125 kişi (%21) düşüş bekliyor. Geri kalan 76 kişi (%13) ise değerli metalin yakın vadeli beklentileri konusunda nötr kaldı.

Adrian Day: Bu, altın fiyatları için ateşleyici silah olacak!

Adrian Day Asset Management Başkanı Adrian Day, altın fiyatlarının önümüzdeki hafta boyunca çok az değişmesini bekliyor. Bu bağlama Day, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Son dönemdeki yükselişin ardından altın kötü haberlere karşı kırılgan. Ancak, orta vadeli temeller çok güçlü. Bir noktada, Fed ve diğer merkez bankaları enflasyonla mücadele edilmeden önce sıkılaştırmayı azaltacak. Bu da altın için ateşleyici silah olacak. Ancak bu henüz gerçekleşmedi.

Daniel Pavilonis uzun süreli konsolidasyon bekliyor

RJO Futures’ta Kıdemli Emtia Brokeri olan Daniel Pavilonis, jeopolitik risklerin azalmasına dikkat çekiyor. Analist, bu nedenle altın fiyatları için uzun süreli bir konsolidasyon dönemi öngörüyor. Bu doğrultuda Pavilonis, şu yorumu yapıyor:

Birkaç haftadır içinde bulunduğumuz bu işlem aralığının üst bandındayız. Büyük olasılıkla daha fazla faiz artışı görmeyeceğiz. Muhtemelen önümüzdeki yılın Mayıs ayında bazı faiz indirimleri görebiliriz. Ancak bunun gerçekleşeceğinden şüpheliyim. Bence bir süre daha olduğumuz yerde kalacağız. (…) Olduğumuz yerde kalacağımızı, bu 40, 50, 60 dolarlık aralıkta işlem göreceğimizi tahmin ediyorum.

Everett Millman: Altın piyasası faiz indirimlerine odaklanacak!

Gainesville Coins Baş Piyasa Analisti Everett Millman, altın yatırımcılarının dikkatinin jeopolitik alandan makroekonomiye kaymakta olduğunu söylüyor. Analist, bu konudaki görüşlerini şu şekilde açıklıyor:

Bence altın piyasasının odağında, geçtiğimiz haftalarda altını kesinlikle yükselten savaş priminden uzak bir değişim görüyoruz. Bence bu, altın fiyatları için daha az merkezi bir endişe haline geliyor. Ayrıca, şimdi dikkatler daha çok makroekonomik tabloya ve özellikle de Fed politikasının ne olacağına kayıyor. (…) Altın piyasası faiz indirimlerinin ne kadar sürede geleceğine odaklanacak. (…) Bence bu, ekonomik koşullarla ilgili daha net bir tablo elde edene kadar altın fiyatları için yatay bir hareket ya da konsolidasyon dönemi anlamına geliyor.

3 analist altın fiyatları konusunda nötr

Saxo Bank’ın emtia stratejisi başkanı Ole Hansen, yakın vadede altın için büyük bir hareket öngörüyor. Bu yüzden analist, “Geçen hafta tam isabet kaydettiğim için çok ‘şanslıydım. Şimdi önümüzdeki hafta ek konsolidasyon bekliyorum, bu yüzden tahminim nötr.” diyor.

SIA Wealth Management’ın Baş Piyasa Stratejisti Colin Cieszynski de önümüzdeki hafta için altın konusunda nötr. Analist, “Gerekçem, ekonomik haberlerdeki olağan ay sonu düşüşü ve gelecek haftaki ABD Şükran Günü tatili arasında, piyasaların genel olarak önümüzdeki on gün boyunca daha sessiz olacağıdır.” diyor.

Bannockburn Global Forex Genel Müdürü Marc Chandler da, önümüzdeki hafta için nötr bir eğilime sahip. Analist, altın fiyatları için şu seviyelere dikkat çekiyor:

Altın, Pazartesi günü spot piyasada 1.931 dolar civarında dip yaptı. Hafta sonu öncesinde bugün neredeyse 1.993,50 dolara ulaştı. Ana etkenler ABD faizlerindeki ve dolardaki düşüş gibi görünüyor. Enflasyon değil ama enflasyondaki düşüş faizleri düşürüyor ve doların altına bir ayak basıyor. (…) Bu sarı metalin konsolide olmasına neden olabilir. İlk desteği 1.970-75 dolar bölgesinde görüyorum.

Darin Newsom ve Jim Wyckoff altında yükselişte

Barchart.com Kıdemli Piyasa Analisti Darin Newsom, altının gelecek haftaki beklentileri konusunda yükselişte. Analiste göre, altın fiyatları kısa vadeli yükseliş trendi geçtiğimiz hafta güçlendi.

Kitco Kıdemli Analisti Jim Wyckoff da altın fiyatlarının önümüzdeki hafta yükselmesini bekliyor. Wyckoff, “Grafikler daha dostane hale geldi. Ayrıca, bu haftaki ılımlı enflasyon raporlarının ardından ABD para politikası da yükselişe geçti.” diyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x